Nadproże, czy to wykonane ze stali, czy zbrojonego betonu komórkowego, czy też w formie prefabrykowanych belek żelbetowych, spełnia tę samą funkcję – przenosi obciążenia oddziałujące na ścianę ponad otworem na mur po obu stronach otworu. Wybór najlepszego materiału na nadproże, nie powinien być przypadkowy, a uzależniony od rodzaju ściany (nośna, działowa), rodzaju prac budowlanych (budowa, rozbudowa, przebudowa) oraz przewidywanych obciążeń działających na nadproże.
Wymiary nadproży stalowych
Nadproża stalowe, w odróżnieniu od prefabrykowanych żelbetowych, są wykonywane wg indywidualnego projektu budowlanego, przez zakłady konstrukcji stalowych, lub bezpośrednio na budowie, poprzez docięcie na wymiar belek stalowych. Najczęściej wykorzystywanymi kształtownikami są ceowniki oraz dwuteowniki.
Obliczanie nadproży stalowych oraz projekt nadproża
By dowiedzieć się, jakiej konkretnie belki powinniśmy użyć do wykonania nadproża, powinniśmy zwrócić się do doświadczonego konstruktora. Tylko osoba posiadająca fachową wiedzę na temat wytrzymałości materiałów, obliczania naprężeń i sił oraz technik budownictwa, jest w stanie poprawnie wyliczyć, czego będziemy potrzebować. Konstruktor, architekt wykonuje projekt, na podstawie którego, możemy w bezpieczny sposób ingerować w konstrukcję budynku.
Montaż nadproży stalowych
Montaż nadproża, w celu wykonania otworu w ścianie, można podzielić na dziewięć etapów:
- Precyzyjne wyznaczenie miejsca, gdzie oparte będą belki nadproża, wykucie gniazd po obu stronach ściany.
- Wykonanie podlewki betonowej klasy C12/15.
- Wykucie bruzdy o głębokości równej szerokości zastosowanego kształtownika.
- Umieszczenie belki oraz dokładne wypoziomowanie, w celu równomiernego rozkładu obciążeń.
- Dokładne wypełnienie betonem przestrzeni pod i nad belką.
- Powtórzenie puntów 3, 4, 5 z drugiej strony ściany.
- Dokładne skręcenie kształtowników śrubami.
- Wypełnienie belek cegłami lub bloczkami (szpałdowanie).
- Po związaniu zaprawy można przystąpić do wykucia otworu poniżej nadproża.